Zakupy spożywcze – słownictwo

Zakupy spożywcze – słownictwo

Słownictwo związane z robieniem zakupów spożywczych

Wiele osób ma problem z nauką słówek. Wkuwanie całej listy często niezwiązanych ze sobą słów jest uciążliwe, a przede wszystkim nieefektywne. Istnieją trzy podstawowe kryteria, które należy spełnić aby wyuczone słówko lub wyrażenie zostało z nami na znacznie dużej. Jest to tematyka, kontekst oraz użycie. W tym przypadku świetnie sprawdzają się historyjki „z życia wzięte” w których używamy potrzebnego nam słownictwa.

Poniższy tekst jest opisem zakupów. Historyjka została napisana w dwóch wersjach językowych, a warte zapamiętanie słownictwo zostało pogrubione.

 

W POBLISKIM SKLEPIE

Planuję kupić dużo rzeczy, więc biorę wózek zamiast koszyka. Wyjmuję listę zakupów i patrzę na nią. Jest to dość mały sklep i nie ma tu zbyt wiele alejek. Najpierw skupiam się na półce z pieczywem, ponieważ chcę kupić bochenek chleba i kilka bułek. Następnie idę do lodówek. Potrzebuję śmietanę, dwa opakowania jogurtu i kostkę sera. Zanim coś wezmę zawsze czytam etykietę i sprawdzam składniki. Jeśli nie ma dużo konserwantówsztucznych barwników i wzmacniaczy smaku wkładam to do wózka. Dodatkowo, zazwyczaj patrzę na tabelę składników odżywczych i sprawdzam czy dany produkt jest bogaty w białko lub czy nie jest zbyt kaloryczny. Teraz szukam wszystkich składników, aby przygotować kotlety. Potrzebuję wieprzowinęwołowinębułkę tartą i jajka z wolnego wybiegu. Zdaję sobie sprawę, że nie mam nic na śniadanie więc wracam do strefy z nabiałem i biorę litr mleka. Do mleka muszę wziąć płatki owsiane i płatki kukurydziane. W końcu mogę wziąć jakieś słodycze. Moja dziewczyna lubi czekoladę i batony, a ja wolę jeść czipsy orzeszki ziemne. Z tego co widzę, mam wszystkie pozycje z listy w wózku, więc mogę udać się w stronę kasyKasjerka jest dla mnie bardzo miła. Pyta, czy potrzebuję reklamówkę. Oczywiście, że tak! Po tym jak zostałem obsłużony zauważam błąd na paragonie. Kasjerka za dużo policzyła. Wracam do niej i to reklamuję. Przyjmuje moją reklamację i oddaje mi resztę pieniędzy. Pomimo tej sytuacji nadal chcę tu robić zakupy.

 

IN THE CORNER SHOP

I plan to buy a lot of things, so I take a shopping trolley rather than a shopping basket. I take out my shopping list and look at it. It’s a quite small shop and there aren’t many aisles. First, I focus on the bakery display shelf, because I want to buy one loaf of bread and a few rolls. Then I move on to the fridges. I need cream, 2 packages of yoghurt and a block of cheese. Before I pick something I always read the label and check the ingredients. If there aren’t many preservativesartificial colourings and flavour enhancers I put it in my trolley. Additionally, I usually look at the nutrition table and check if the given product is rich in protein or is not too calorific. Now, I look for all the ingredients to prepare chops. I need porkbeefbread crumbs and a few free-range eggs. I realise I don’t have anything for breakfast so I go back to the dairy section and grab one litre of milk. In addition to the milk I must get some oatmeal and cornflakes. Finally, I can take some sweets. My girlfriend likes chocolate and chocolate bars whereas I prefer eating potato chips and peanuts. As I can see, I have all the items from the list in my trolley so I can head to the checkout. The checkout assistant is very nice to me. She asks me if I need a bag. Certainly, I do! After being served I notice that there is a mistake on my receipt. The assistant has overcharged me. I come back to her and complain about it. She accepts my complaint and gives me the rest of my money back. Despite the situation I still want to do the shopping here.

 

Jak widać istnieją ciekawe (a przede wszystkim skuteczne) sposoby nauki słownictwa, nie ograniczające się do tradycyjnej listy słówek do zapamiętania. Warto więc z nich korzystać, aby sprawdzić, która metoda będzie dla nas najlepsza.