W biurze – słownictwo

W biurze – słownictwo

Jest to pierwszy artykuł z serii „in the office”, w którym przedstawiamy słownictwo i wyrażenia związane z pracą w biurze. Zauważyliśmy, że wiele osób ma problemy z nazwaniem przedmiotów codziennego użytku w miejscu pracy. Jeśli chodzi o artykuły biurowe słownictwo często ogranicza się zaledwie do papieru, długopisu oraz ołówka. W dzisiejszych czasach kiedy coraz częściej pracujemy w międzynarodowym środowisku warto wiedzieć więcej. Zapraszamy do lektury 🙂

Docierasz do pracy na czas (on time). Niezbyt się dziś wyspałeś, na szczęście poratuje Cię biurowy ekspres do kawy (coffee maker). Masz przed sobą naprawdę pracowity dzień (busy day). Stos dokumentów (a pile of documents) już na Ciebie czeka. Zanim zabierzesz się do pracy szybko porządkujesz swoje biurko(tidy your desk). Korespondecję (correspondence), która nie jest tak pilna (urgent) wkładasz do plastikowej kuwety na dokumenty(document tray). Leżące luzem długopisy (pens) umieszczasz w kubeczku na przybory(container). Trzymasz tam też ołówki (pencils),gumkę (rubber), zakreślacze (highlighters), korektor (white out), nożyczki (a pair of scissors), klej (glue stick) i taśmę klejącą (adhesive tape). Pod ręką zawsze masz jeszcze zszywacz (stapler), dziurkacz (paper punch) oraz spinacze (paperclips). No i oczywiście mnóstwo kolorowych karteczek (sticky notes).

Przejrzane dokumenty(documents) wkładasz do koszulki (plastic pockets, sheet protectors) a następnie do segregatora (binder). W ciągu dnia sporo drukujesz (print) i kserujesz (copy). Na szczęście wczoraj wymieniłeś tusz (change an ink cartridge) w drukarce (printer) i uzupełniłeś zapas papieru (xerox copy supply). W szufladzie trzymasz koperty (envelopes), pieczątkę (rubber stamp), kalendarz (calendar) i organizer (organizer). Artykuły biurowe (stationery) są niezbędne żebyś mógł dobrze wykonywać swoją pracę. Oprócz nich na biurku masz jeszcze laptopa (laptop), kwiatka w doniczce (pot plant), telefon służbowy (office phone), swój ulubiony kubek (mug) oraz pęk kluczy (a bunch of keys), bo to Ty jesteś odpowiedzialny za (responsible for) otwarcie (opening) i zamknięcie biura (locking the doors).

Kolejna porcja słownictwa związana z wykonywaniem pracy w biurze już wkrótce!